44296
Final bid250 SEK
Taklampa, 4-ljuskällor, glas/metall, art deco, 1930/40-tal.
44297
Final bid175 SEK
Piedestal, onyx, 1900-tal.
44294
Piedestal, onyx, 1900-tal.
Final bid225 SEK
Takkrona, 4-armad, metall.
44295
Takkrona, 4-armad, metall.
Final bid100 SEK
Gerhard Wihlborg, "Klar Septemberdag Kåseberga", olja på duk, signerad, daterad 38.
44293
Final bid2,300 SEK
Nanny Still, karaff, gjutet glas, "Grapponia", Riihimänen Lasi, Finland, 1900-talets senare del.
44291
Final bid225 SEK
Traktorer och dockhusinredning, 6 delar, bla, Britains och Lundby.
44286
Final bid2,300 SEK
Taklampor, ett par, metall, Søstrene Grene.
44290
Final bid100 SEK
Bokstöd, 3 st, porslin, "La Comedie Francais".
44287
Final bid450 SEK
Vaser, 3 st, porslin, bl.a Bing & Gröndahl.
44288
Final bid150 SEK
Irma Yourstone, väggrelief, keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft.
44284
Final bid225 SEK
Eric Dalmas, ljustakar, 3 st, metall, DALA Industrier.
44283
Final bid100 SEK
Bokhylla, teak, 1950/60-tal.
44278
Bokhylla, teak, 1950/60-tal.
Final bid1,300 SEK
Väggreliefer, änder, 3 st, porslin.
44282
Final bid300 SEK
Vas och skulptur, glas, bl.a Gunnar Nylund.
44280
Final bid300 SEK
Diverse metallföremål, 10 delar, olika metaller, bl.a Ystad Brons och Gunnar Borgström.
44279
Final bid150 SEK
Lampetter, ett par, mässing, Lars Holmström, Arvika.
44276
Final bid300 SEK
Burkar, 4 st, plåt, bl.a Zoega.
44275
Final bid100 SEK
Kikare, 2 st, Vinga 7x50 och Towerhouse, med väskor.
44274
Final bid125 SEK
Tändare, Zippo, USA.
44273
Tändare, Zippo, USA.
Final bid125 SEK
Kikare, 2 st, Sirius, 8x30 och 8x40, en med väska.
44272
Final bid125 SEK
Väggrelief, lergods, Werkstätts Coneye, Wien, Österrike.
44271
Final bid100 SEK
Fotogenlampor, 2 st, mässing/metall/glas.
44270
Final bid150 SEK
Vaser, 3 st, keramik, bl.a Minerva, Västtyskland.
44269
Final bid150 SEK
Dragspel med väska, Ebert Special.
44268
Final bid450 SEK
Stormlyktor, 2 st, metall/glas, Feuerhand.
44265
Final bid350 SEK
Sekretär, trä, 1900-tal.
44264
Sekretär, trä, 1900-tal.
Final bid150 SEK
Krus, 2 st, 3 liter, stengods, Raus.
44263
Final bid125 SEK
Skänk, vitlackerad, samtida.
44260
Skänk, vitlackerad, samtida.
Final bid500 SEK
Parti stenkakor.
44262
Parti stenkakor.
Final bid300 SEK
Sekretär, trä, PS 2014, IKEA.
44261
Sekretär, trä, PS 2014, IKEA.
Final bid300 SEK
Vägglampor, metal och glas.
44258
Vägglampor, metal och glas.
Final bid175 SEK
Telefonhylla, teak, 1950-tal.
44259
Telefonhylla, teak, 1950-tal.
Final bid600 SEK
Sybord, teak, 1950/60-tal.
44256
Sybord, teak, 1950/60-tal.
Final bid225 SEK
Bord, gjutjärn/konstmarmor, samtida.
44257
Final bid150 SEK
Sekretär, furu, 1900-talets senare del.
44254
Final bid100 SEK
Barnsoffa, bemålat trä, allmogestil, 1900-tal.
44255
Final bid225 SEK
Kantskärare, Texas.
44252
Kantskärare, Texas.
Final bid550 SEK
Tidningsställ, gulmetall, 1900-tal.
44251
Final bid150 SEK
Drickabackar, 2 st, trä, samt flaska, Sockerdricka.
44250
Final bid200 SEK
Brandstege, metall, miniMANstegen.
44249
Final bid250 SEK
Carl Malmsten, ljusstakar, ett par, trä, Liljeholmens ljussstake nr 13.
44247
Final bid250 SEK
Bänkslipmaskin, Nova.
44248
Bänkslipmaskin, Nova.
Final bid250 SEK
Vedkorg, flätad, 1900-tal.
44246
Vedkorg, flätad, 1900-tal.
Final bid250 SEK
Kanna, lejonfat, vas, keramik, bl.a Arthur Percy, Upsala-Ekeby.
44245
Final bid100 SEK
Ingegerd Råman, vas, glas, "Zvizz", Orrefors.
44242
Final bid200 SEK
Bengt Edenfalk, vas, glas, Skruf.
44243
Final bid125 SEK
Dalahästar, 4 st, varav 2 st ej färdigställda, trä, bl.a Nils Olsson, Nusnäs.
44241
Final bid350 SEK