46345 Arne Jacobsen, stolar, 4 st, teakfaner/metall, "T-stolen", Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal.
Model 3103.
Stapelbara.
Uppdatering 28/10: Plastklädda ben.
- Skick:Bruksskick. Fanerskador, sprickor, märken, fläckar m.m.
- Storlek:Bredd: 41 cm. Sitthöjd: 45 cm.
Köparprovision (inkl. moms) | 22.5% |
Slagavgift (inkl. moms) | 40 SEK |
Arne Jacobsen (1902-1971)
I kategori Miscellaneous
Arne Emil Jacobsen, född 11 februari 1902, var en dansk arkitekt och formgivare. Arne Jacobsen räknas som en företrädare för funktionalismen. Bland Arne Jacobsens kända verk som formgivare kan nämnas stolarna Sjuan, Myran och fåtöljen Ägget.