44011
Vinkyl, Candy, samtida.
Final bid300 SEK
44009
Matta, ull, handknuten, oritentalisk.
Final bid150 SEK
44008
Gösta Calmeyer, tuschteckningar, 2 st, signerade, daterade 1962/63.
Final bid100 SEK
44007
Matta, ull, handknuten, orientalisk.
Final bid225 SEK
44006
Badrumstillbehör, 5 delar, obegagnade.
Final bid150 SEK
44005
Gösta Calmeyer, gouache, signerad, daterad -61.
Final bid250 SEK
44004
Gösta Calmeyer, olja på duk, signerad, daterad -63.
Final bid300 SEK
44003
Askar, 2 st, trä.
Final bid150 SEK
44002
Kikare, 7x50, Vinga, med väska.
Final bid100 SEK
44001
Vicke Lindstrand, karaff, glas, ''Iced'', Orrefors.
Final bid200 SEK
44000
Vaser, 5 st, glas, 1800/1900-tal.
Final bid100 SEK
43999
Vaser m.m, 6 st, glas/keramik, bl.a Bo Borgström, Åseda.
Final bid200 SEK
43998
Golvlampa, 2 ljuskällor, smide, 1900-tal.
Final bid225 SEK
43996
Golvstringhylla, 5 plan, trä/metall, 1960-tal.
Final bid3,600 SEK
43995
Ljusstakar och vägglampett, 6 delar, mässing, bl.a Stjärnmetall.
Final bid150 SEK
43994
Stringhylla, 5 delar, teakfanér/metall.
Final bid100 SEK
43993
Glas, 7 st, Holmegaards Glas.
Final bid100 SEK
43992
Stringhylla, metall/teakfanér, 1950/60-tal.
Final bid225 SEK
43991
Leksaksbilar, 11 st, metall/plast, bl.a Dinky Toys och Burago.
Final bid100 SEK
43990
Final bid250 SEK
43989
Tekannor, 2 st, glas, Bodum.
Final bid100 SEK
43988
Final bid350 SEK
43987
Pippi Långstrump-docka och Lyckotroll, med tillbehör.
Final bid250 SEK
43986
Verktyg och verktygslåda.
Final bid225 SEK
43985
Ytterfoder, burk, m.m, 6 delar, koppar.
Final bid100 SEK
43984
Skedar, ett parti, silver 830, import, 1900-tal.
Final bid550 SEK
43983
Mynt, 4 st, silver 400, 1950-tal.
Final bid100 SEK
43982
Flaskor, 2 st, grönt glas med tre kronor, sekelskiftet 1800/1900.
Final bid150 SEK
43981
Sked och gaffel, 2 delar, silver, import.
Final bid200 SEK
43980
Moccaskedar, 8 st, silver 830, "Patricia", 1952.
Final bid400 SEK
43979
Fyllehund, kluckaflaska, skål på fot, glas, bl.a Kosta.
Final bid200 SEK
43978
Final bid250 SEK
43976
Final bid225 SEK
43974
Final bid400 SEK
43973
Final bid300 SEK
43970
Vaser och skålar, 4 delar, glas, bl.a "Malakit", Eva Englund, Pukeberg.
Final bid175 SEK
43969
Skåp och planteringslåda, metall/trä, obegagnat.
Final bid200 SEK
43968
Blomtillbehör,ett parti, metall/trä, delvis obegagnat.
Final bid125 SEK
43967
Ljuslyktor, 2 st, metall.
Final bid100 SEK
43964
Dessertgafflar, 2 st, silver 830, "Svensk flora", 1966.
Final bid150 SEK
43963
Karl Lundborg, "V. Vemmerlöv", olja på duk, signerad, daterad 37.
Final bid400 SEK
43962
Ljusstakar, 2 st par, mässing/malm, bl.a Scandia Malm.
Final bid250 SEK
43961
Alfhild Björklund, olja på pannå, signerad.
Final bid250 SEK
43960
Wilhelm Kåge, djupa tallrikar/assietter, 17 st, porslin, ''Sippa'' och ''Spalje'', Gustavsberg, 1930-1950.
Final bid175 SEK
43958
Yrjö Edelmann, gicléetryck, numrerad 224/360, signerad.
Final bid1,300 SEK
43959
Oidentifierad konstnär, skeppsmotiv, akvarell, signerad O. Åkesson, daterad 1955.
Final bid350 SEK
43957
F. Constantin, olja på duk, signerad.
Final bid100 SEK
43956
Viktor Rasmussen, blomsterstilleben, olja på pannå, 4 st, signerade.
Final bid200 SEK